RSS

ماهی ۶٩هزار تومان حقوق ولایی!

30 مهٔ

پیش‌نوشت: اصولا من بعد از سربازی، اعصاب معصاب ندارم! شرمنده!

******

آدم متاهل با مدرک کارشناسی ارشد، صبح تا عصر بیگاری می‌دهی، توهین می‌شنوی، زیر دست یک مشت الاغ سر می‌کنی، کار و موقعیت شغلی و آینده شغلی و … را بالجمله به چخ داده‌اند، با ماهی ۶٩ هزار تومان.

کار جدید درست نمی‌کنند، هیچ؛ کاردارها را هم از کار می‌اندازند و به عسرت.

*

مصطفی شغل داشت، موفق بود، داشت رشد می‌کرد؛ خودش کارآفرین بود و هست. ذوق و هنر داشت و رزومه‌ای قوی. اجاره خانه دارد، فرزند دو ساله دارد، پدر  مادرش تهران نیستند؛ پدرش ثروتمند نیست. ماهی ۶٩هزار تومان از نظام وظیفه‌ی ولایی می‌گیرد و باید باهاش سر کند!   آیا به «نان ِخالی» می‌رسد این حقوق؟

 

*

محمد مدیر بود. قوی بود. آینده اش درخشان بود (و هست انشاءاله). ارشد مالی خوانده بود و چندین تخصص داشت. در سازمان جا افتاده بود و ماهی چند میلیون درآمد داشت.
می‌خواست زن بگیرد. زندگی تشکیل بدهد. مسیر شغلی‌اش در آغاز جوانه زدن بود. به چخ دادندش. پدرش ثروتمند نبود.

16 ماه بدو خدمت کن زیر دست گوساله‌های بی‌شعور و سر خم کن جلوشان برای چیزهای ابلهانه و عمرت را صرف کن برای کارهای بی‌نتیجه و الکی.

البته انصاف باید داد که  ماهی ۶٩ هزار تومان می‌دهند!  بعله! می‌دانید چقدر پول است؟

*

محسن کار داشت. چند نوع تخصص داشت، فوق لیسانس مدیریت داشت. تجارت خارجی بلد بود. در آمدش هم خوب بود. چند نفر کارمند و منشی و تحصیلدار و … داشت. الان هم بهترین جاهای ممکن خدمت می‌کند که ای‌بسا مورد غبطه‌ی هم خدمتی‌ها باشد.  خودش و پدرش هم ثروتمند بودند و به بدبختی نیفتاد.

ولی حالا شده‌است منشی یک آقای لیسانسیه‌ی مترجمی. سلسله مراتب است دیگر! برایش نامه تایپ می‌کند، اسکن می‌کند، چیز جابجا می‌کند، کتاب می‌برد و قبض انبار می‌گیرد، خط خرچنگ قورباغه‌اش را می‌خواند و تایپ می‌کند، نامه شماره می‌کند و …  می‌بیند در موضوع مربوطه چهار برابر رئیس مرکز ِخدمتش مطالعه و کار کرده ولی حالش به هم می‌خورد اگر ذره ای کمک کند. گور بابای همه‌شان با هم کرده!

پیشنهاد کرده دو نفر را استخدام کنند به جای او. یک پژوهشگر و یک تایپیست و  حقوقشان را هم خودش خواهد داد. مگر از این پستی و سستی رهایی یابد.  هم برای دو نفر دیگر خوب بشود هم برای او. زیر بار نمی روند. قوانین کثافت شان نمی‌گذارد. آشغال‌ها.

حالا هم باید ماهی ۶٩هزار تومان حقوق سربازی ِفرماندهی معظم کل قوا را بگیرد به ازای این عمر گرامی و خدا را شکر کند.

که البته جای شکرش همیشه باقی است.

الحمدلله.

ولی از یک ثانیه‌اش در پیش‌گاه خدا نخواهد گذشت.

**

فقط از گروهان صد و اندی نفره‌مان، می‌توانم برایتان ٨٠ قصه‌ی غم‌ناک تعریف کنم.

بعله. این دو سال می‌گذرد و جهنم نیست و بعدش هم فرصت هست. بعله که هست ولی چه کسی به نظام حق داده که در همین دو سال جلوی پیشرفت ما را بگیرد؟ این چه دلیلی است که حالا که عمر شما از ٢ سال بیشتر است، ما حق داریم دو سالش را غصب کنیم؟

به قول آن آقایی که برای توجیه امریه‌ها از بیت رهبری آمده بود، سرباز امریه‌ای، منبع مهم صرفه جویی مالی است. ما ١٧ هزار سرباز امریه داریم که اگر بخواهیم حقوق آدمیزاد به‌شان بدهیم، فلان مبلغ می شود!

سرباز را به مثابه «گاو شیر ده» می‌بینند بل‌که «خر ِحمال!»!

 
بیان دیدگاه

نوشته شده توسط در 30 مه 2011 در Uncategorized

 

نظری داری؟

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: